Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. 5 Spôsobov ako Joga ovplyvňuje Vašu plodnosť
  • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Ing. Anna Moščák, PhD.
+421 917 174 048 (Po-Pia, 8-16 hod.)
15.07.2020

5 Spôsobov ako Joga ovplyvňuje Vašu plodnosť

Joga má množstvo pozitív pre vašu myseľ aj telo. Môže pomôcť zlepšiť flexibilitu a silu a navyše môže zvýšiť pozornosť a uvoľniť napätie. Okrem toho je veľmi vhodná aj ak sa snažíte otehotnieť.

V dnešnej uponáhľanej dobe sa čoraz častejšie stáva to, že žena nevie otehnotnieť. To môže na ženskom tele, emóciach a vzťahoch spôsobiť hlboké rany. Nie je to ľahká cesta, ale jóga môže zohrávať pozitívnu úlohu pri pomoci ženám a párom v ich vzostupoch a pádoch. Či ste práve začali pracovať na otehotnení alebo sa už nejaký čas snažíte otehotnieť, tu je päť spôsobov, ako môže vašej plodnosti pomôcť joga:

1. SPOJTE SA SO SVOJÍM TELOM
Jóga je skvelý spôsob, ako sa spojiť so svojím telom. Mnohí z nás trávia dni sedením a zaoberajú sa tým, čo prebieha v ich vnútri, bez toho, aby venovali veľkú pozornosť svojmu fyzickému telu. Výsledkom je, že sme odpojení. Zabudli sme venovať pozornosť jemným upozorneniam, ktoré nám naše telá dávajú o tom, ako sa cítia a čo potrebujú.

Pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, môže byť toto odpojenie ešte väčšie. Keď naše telo nerobí to, čo chceme, často sa cítime zradení a ešte viac sa vzďaľujeme. Jóga je spôsob, ako obnoviť toto spojenie. Je čas očistiť sa od toho všetkého a zamerať sa na naše telá a dych a obrátiť našu pozornosť na naše vnútro. Pomaly sa učíme pozorovať jemné posuny a pocity a vážiť si správy, ktoré nám posielajú naše telá. Jóga nám pomáha spojiť dych s pohybom, naladiť sa na naše telá a ich rytmy a všímať si pocity - to všetko v bezpečnom a podpornom prostredí.

Naučiť sa počúvať a pracovať s naším telom je dôležitou súčasťou procesu plodnosti.

2. RIAĎTE STRES V PRIEBEHU DŇA A ŠETRITE SA
Moderný svet je plný stresov - od práce a platenia účtov až po vzťahy, väčšina z nás už v našich životoch má veľa stresu. Keď do zmesi pridáte snahu otehotnieť, často nás to môže dostať cez hranu. Stres je hlavným faktorom a môže byť príčinou aj dôsledkom neplodnosti, vytvára dominový efekt v našom tele a ovplyvňuje náš hormonálny systém.  Jóga je skvelý spôsob, ako bojovať proti stresu tým, že sa naučíme spomaľovať a pohybovať v vedomí.

3. ZVÝŠITE PRIETOK KRVI A CIRKULÁCIE
Zlepšenie toku krvi a energie do našich reprodukčných orgánov je nevyhnutné pre plodnosť, s ktorou pomáha aj joga! Keď presedíme väčšinu dňa, často obmedzujeme prietok krvi do panvy. Navyše, mnohí z nás držia z dôvodu stresu napätie v panvovej oblasti, čo môže tiež obmedzovať prietok krvi. Jóga pomáha tým, že otvára boky a zvyšuje prietok krvi do panvovej oblasti a reprodukčných orgánov, poskytuje im čerstvú krv a základné živiny, ktoré potrebujú na svoju prácu.

Z pohľadu čínskej medicíny môže stojatá energia alebo „chi“ spôsobiť reprodukčné problémy a pohyb ako joga môže otvoriť tieto energetické kanály a pomôcť chi slobodnejšie sa pohybovať cez naše telá.

4. VYROVNÁVAJTE HORMÓNY
Váš endokrinný systém je celá sieť žliaz, ktoré produkujú rôzne hormóny - vrátane vašich pohlavných hormónov, hormónov štítnej žľazy a nadobličiek a ďalších. Ak je jedna časť systému mimo dosahu, môže to spôsobiť dominový efekt, ktorý spôsobuje väčšiu hormonálnu nerovnováhu. Hormonálna stabilita je nevyhnutná pre optimálnu plodnosť.

Väčšina hormonálnej nerovnováhy je spôsobená nesprávnym životným štýlom a stresom. Ako už bolo spomenuté vyššie, joga môže zlepšiť vašu reakciu na stres upokojením nervového systému. Keď sa to stane, vaše hladiny kortizolu sa znížia, čo môže mať vyrovnávací účinok na celý váš hormonálny systém. V systéme jogínovej čakry sa každá zo siedmich hlavných čakier zaraďuje do dôležitej endokrinnej žľazy. Precvičovaním jogy pracujeme na jednotlivých oblastiach tela, čo v konečnom dôsledku pomáha vyvážiť a regulovať naše hormóny.

5. USTÁLTE SVOJE EMÓCIE
Jóao nám tiež ponúka bezpečný priestor na prácu prostredníctvom výziev a budovania odolnosti. Umožňuje nám zostať v nepohodlí tým, že nás vyzýva, aby sme udržali pózu dlhšie, ako by sme my chceli. Je to hodnotná zručnosť nielen pre proces plodnosti, ale tiež nám pomáha pripraviť sa na pôrod a rodičovstvo (ktoré kombinuje nepohodlie, radosť a všetko čo sa deje medzi tým!)

Niekedy sa môže objaviť pri praktikovaní niektorých pozícii prudký nárast emocionálneho uvoľnenia, pretože naša myseľ a telo sú zložito poprepájané. Uvoľnenie týchto emócii prostredníctvom cvičenia jogy nám môže pomôcť spracovať cestu neplodnosti a otvoriť sa možnosti otehotnieť.

Či už máte skúsenosti s jogou alebo ste len začiatočník, joga môže ponúknuť veľa výhod tým, ktorí sa snažia otehotnieť. Ak sa snažíte otehotnieť, vyhľadajte jógu pre plodnosť, alebo hľadajte „regeneračnú“ alebo „jin“ jogu.  Naším cieľom pri snahe otehotnieť je vyživovať naše telá v maximálnej možnej miere.

Najdôležitejšie je mať na pamäti, že Vaše telo je krásna, životodarná nádoba. Starajte sa o neho a vyživujte ho na svojej ceste k materstvu - nech už je táto cesta akokoľvek náročná.

 

www.yogami.sk

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk