Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Dojčenie
 4. Všetko, čo potrebujete vedieť o kolostre
 • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Ing. Anna Moščák, PhD.
+421 917 174 048 (Po-Pia, 8-16 hod.)
17.11.2021
Dojčenie

Všetko, čo potrebujete vedieť o kolostre

Prečo je také dobré a čo všetko môže dieťatku dať?

Kolostrum je špeciálne mlieko, ktoré mamičky produkujú počas neskorého štádia tehotenstva a predovšetkým v prvých dňoch po narodení dieťaťa. Je produkovaný mliečnymi žľazami v prsníkoch a mamičky ho začínajú vytvárať približne od 16. týždňa tehotenstva!

Doposiaľ jedinou možnosťou na prenatálne odsávanie kolostra (mledziva) boli jednorazové plastové striekačky. To však nie je ideálne, pretože tieto striekačky sa nedajú znova použiť a poškodzujú životné prostredie. Z plastov sa zároveň môžu do odsatého kolostra lúhovať škodlivé chemikálie!

HAAKAA s veľkou radosťou a nadšením prináša jedinečný silikónový zberač kolostra! Je vyrobený zo 100% lekárskeho silikónu a pomocou jemného vákuového efektu umožňuje ručne zozbierať Vami vylučované kvapôčky kolostra z bradaviek. Hrot môžete rovnako aj odstrániť a väčšie kvapky kolostra vytlačiť priamo do neho!

Túto neuveriteľnú pomôcku je možné zamraziť, uložiť v chladničke alebo zohriať pred podávaním dieťatku – je z nej perfektná pomôcka na kŕmenie pre novorodencov. Pre jeho vysterilizovanie ho stačí prevariť a potom ho môžete znova a znova použiť!

Kolostrum má bohatú a hustú konzistenciu a môže mať číru alebo žltkastú farbu. Je to z dôvodu obsahu beta-karoténu alebo vitamínu A, ktorý napomáha k zdraviu očí dieťatka. Keď stimulujete prsník, môže sa objaviť ako malé kvapôčky tekutiny na bradavke.

Takže keď ste tehotná a „vyteká“ Vám z bradavky tekutina, tak to je – KOLOSTRUM!

Čo obsahuje kolostrum?

Kolostrum je plné úžasných živín vo veľmi vysokých koncentráciách. Vedeli ste, že keď sa dieťa narodí, jeho žalúdok je veľký len asi ako čerešňa? Malé množstvo vyprodukovaného kolostra (mledziva) je určené pre drobný tráviaci systém vášho novorodenca. Nepodceňujte však jeho silu – toto „tekuté zlato“ sa produkuje síce v malom množstve, ale jeho sila je neoceniteľná!

Kolostrum má vysoký obsah bielkovín a uhľohydrátov, ktoré sú životne dôležité pre výživu novorodenca, ale zároveň majú nízky obsah tuku, pretože váš malý zázrak môže mať spočiatku ťažkosti s trávením tukov.

Kolostrum obsahuje špecializované protilátky a biele krvinky, ktoré bojujú proti baktériám a infekciám, ktoré vytvára mamička a ktoré sa odovzdávajú dieťatku prostredníctvom kolostra. To znamená, že chráni dieťatko a možno ju považovať za prvú imunitu, ktorú vaše dieťa dostane po narodení – čo je skvelé!

Kolostrum zároveň obsahuje aj prebiotiká a probiotiká, ktoré pomáhajú rozvíjať jeho tráviacu mikroflóru. „Kolonizuje“ črevá stovkami rôznych druhov „dobrých baktérií“, ktoré pripravia dieťa na život. Kolostrum tiež obsahuje vysoké hladiny sekrečného imunoglobulínu A (SIgA), ktorý pomáha bojovať proti vírusom!

Spolu s vitamínom A, ktorý robí kolostrum žltým a pomáha i pri vývoji očí, je kolostrum bohaté aj na ďalšie minerály! Patrí medzi nich horčík, ktorý podporuje srdce a kosti vášho dieťaťa či meď a zinok, ktoré pomáhajú rozvíjať imunitný systém. Zinok zároveň pomáha pri vývoji mozgu. Mledzivo obsahuje takmer štyrikrát viac zinku ako je vo vašom zrelom mlieku, čím podporuje rýchlo sa vyvíjajúci mozog vášho dieťaťa!

Čo ešte dokáže moje kolostrum?

Okrem výživných látok, ktoré kolostrum poskytuje, zabezpečuje aj niekoľko ďalších veľmi prospešných vecí.

 • Kolostrum má mierny laxatívny účinok, ktorý pomáha vášmu dieťaťu vylučovať prvú stolicu nazývanú mekónium (smolka). To znamená, že môže pomôcť aj pri zmierňovaní žltačky, kedy prebytočný bilirubín prechádza stolicou von z tela dieťatka.
 • Reguláciou hladiny cukru v krvi pomáha vášmu drobčekovi prispôsobiť sa vonkajšiemu svetu.
 • Ak máte v prvých dňoch popraskané alebo boľavé bradavky, natretie vytlačeného mledziva na nich môže pomôcť s ich rýchlejším zahojením.
 • Pre všetky prvorodičky – kolostrum je životne dôležité pre dieťatko, ktoré sa narodilo predčasne. Štúdie ukazujú, že týmto malým bojovníkom sa darí oveľa lepšie aj s tým najmenším kúskom kolostra. Je známe, že lepšie zadržiavajú potravu a menej vracajú, ako keby boli kŕmené iba umelou výživou.

Kedy a ako môžem vytláčať svoje kolostrum?

Skôr ako začnete počas tehotenstva odsávať kolostrum, porozprávajte sa so svojou pôrodnou asistentkou alebo gynekológom, pretože stimulácia bradaviek môže vyvolať predčasný pôrod. Aby ste odsali čo najviac kolostra s ohľadom na bezpečnosť Vás a Vášho dieťatka, odporúča sa odoberať kolostrum počas celého obdobia tehotenstva a iba vtedy, ak plánujete vaginálny pôrod.

Vytláčaním kolostra počas tehotenstva dosiahnete, že budete mať pripravené extra mledzivo, ak to bude vaše dieťa po narodení potrebovať. Zároveň stimuluje vaše mliečne žľazy, čo môže pomôcť pri laktácii a produkcii materského mlieka po pôrode!

Niektorým matkám sa dôrazne odporúča, aby si počas tehotenstva vytláčali kolostrum. Môže to byť v prípade, keď máte tehotenskú cukrovku, pretože vytlačené kolostrum príde vhod pre dieťatko, nakoľko pomáha regulovať hladinu cukru v krvi dieťaťa po narodení. Vytláčanie mledziva počas tehotenstva sa odporúča aj vtedy, ak vášmu bábätku na ultrazvuku diagnostikovali rázštep pery alebo podnebia. Pre tieto deti môže byť spočiatku ťažké prisať sa a odsaté mledzivo vám obom pomôže s dojčením.

Postup ako môžete spúšťať kolostrum:

 • Kým začnete odsávať, uistite sa, že ste dobre hydratovaná a ste v pohodlnom a bezpečnom prostredí - najlepšie v sede, aby vám pomohla gravitácia!
 • Palcom a ukazovákom urobte široký „C-úchop“ zo strany prsníka. Začnite zoširoka, aby ste stimulovali všetky mliekovody, ktoré sú okolo vašich pŕs.
 • Pomaly a plynulo sa prstami posúvajte smerom k bradavke. Zovretie prsníka má byť pevné, ale nemalo by to však spôsobovať bolesť.
 • Následne prsník úplne pustite, nechajte odtiecť kolostrum a zopakujte tento úkon.
 • Zachyťte kvapky kolostra do svojho vysterilizovaného zberača kolostra od Haakaa!
 • Začnite so stláčaním každého prsníka po dobu 10-15 minút, raz denne v období počas posledného štádia tehotenstva.
 • Označte zberače dátumom. Vložte ich do mrazničky, hlboko zmrazte a nechajte tam až do narodenia dieťatka.

Kolostrum môžete vytláčať aj v post natálnom období! Vytláčanie by sa v tomto prípade malo robiť tak, aby napodobňovalo dojčenie. Vytláčať sa má každé 3-4 hodiny nepretržite, aby ste podporili laktáciu a pripomenuli vášmu mozgu, že musíte kŕmiť novorodenca!

Mamičky s plochými bradavkami, ktoré potrebujú chránič bradaviek, budú mať úžasný úžitok z ručného vytláčania kolostra. Chrániče bradaviek bohužiaľ nie je možné v prvých dňoch použiť, pretože mledzivo je príliš husté na to, aby prešlo otvormi, a nie v takom množstve, aby naplnilo celý chránič. Tieto mamičky budú musieť naštartovať svoje kolostrum a pomocou ručného vytláčanie.

Jedna z najčastejších obáv, o ktorých mamičky hovoria na popôrodnom oddelení, je „Nemyslím si, že mám mlieko!“ Nie, mamička, máte mlieko a ešte niečo lepšie ako mlieko... Kolostrum! Aj keď pri vysávaní ruky žiadne nevidíte, vedzte, že vaše dieťa má silné sacie reflexy, ktoré ho dokážu dostať von ešte lepšie ako vy. Ak sa vám nedarí zachytiť  žiadne kolostrum, pomáha aj stimulácia! Masírujte si prsia 10-15 minút z každej strany, aby ste podporili laktáciu.

V priemere môže novopečená mamička zakaždým vytlačiť len veľmi malé množstvo kolostra. To je úplne normálne a stačí to na výživu vášho dieťaťa. Každá kvapka sa počíta! Okolo 3. až 5. dňa po pôrode sa vaše prsia „naplnia“ a stanú sa tvrdými a plnými. Tiež si všimnete, že vaše materské mlieko zmení farbu na bielu a bude oveľa hustejšie. Takto prechádza vaše materské mlieko z kolostra na „pravé“ materské mlieko. Je to úžasné!

Všetkým mamičkám a budúcim mamičkám

Pokračujte vo Vašej skvelej práci – ide vám to výborne!

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk