Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Ako začať s odsávaním mlieka
Novinky
21.10.2021
2 v 1 - Haakaa.sk a Haakaa.cz spolu
Od 20.9.2021 Haakaa.sk a Haakaa.cz fungujú pod jednou stránkou Haakaa.sk. Nákup je možný v euách a aj v Kč. Tovar zasielame na Slovensko, do Čiech a... čítať celé
21.10.2021
Ako začať s odsávaním mlieka
Konečne prišla na svet najväčia malá láska vášho života! Aj keď sa tešíte na vzácne spomienky, ktoré si spolu vytvoríte, v mysli vám určite be... čítať celé
14.12.2020
Ušetrite na doprave
Ušetrite na doprave Vášho tovaru. Tovar Vám prostredníctvom Zásielkovne dopravíme už za 2,50 eur. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
30.05.2022 Dojčenie
Dostáva moje bábätko dostatok mlieka?
Toto je častá otázka čerstvých mamičiek a rodičov po narodení bábätka. "Pre čerstvú, dojčiacu mamičku, môže byť mätúce vedieť a pochopiť, koľko mlieč... čítať celé
17.11.2021 Dojčenie
Všetko, čo potrebujete vedieť o kolostre
Kolostrum je niečo magické a často sa mu hovorí „tekuté zlato“ – pretože má naozaj cenu zlata! čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Ako začať s odsávaním mlieka
21.10.2021

Konečne prišla na svet najväčia malá láska vášho života! Aj keď sa tešíte na vzácne spomienky, ktoré si spolu vytvoríte, v mysli vám určite behá milión ďalších vecí a otázok spojených s materstvom.

Jedno z najväčších rozhodnutí, ktoré urobíte, je to, ako budete kŕmiť svoje dieťa. Neexistuje „najlepší spôsob“ - či dojčíte a odsávate materské mlieko alebo používate umelú výživu, všetko závisí od toho, čo chcete, čo vám Vaše telo môže dať a čo najlepšie vyhovuje vášmu životnému štýlu.

Radi by sme novým mamičkám ukázali, čo im môžu odsávačky materského mlieka Haakaa ponúknuť a ako im môžu počas dojčenia pomôcť mnohými rôznymi spôsobmi. Naším spoločným cieľom je uľahčiť život matkám, aby sa mohli sústrediť na svoje krásne cesty so svojimi bábätkami!

 

Prečo by som mala používať odsávačku mlieka?

Odsávačky mlieka môžu mamičkám uľahčiť život z rôznych dôvodov. Možno sa budete musieť vrátiť do práce, kým je vaše dieťa ešte na materskom mlieku, a preto si musíte vybudovať zásobu mlieka. Možno budete musieť mlieko odsávať, aby ste uvoľnili prsníky od prebytočného mlieka, po tom, ako sa Vám spustí laktácia. Možno sa nebude vedieť Vaše dieťa prisať alebo nebude sa vedieť nakŕmiť priamo z prsníka alebo dokonca naopak - možno budete musieť nechať svoje bradavky oddýchnuť a zregenerovať sa od detských ústočiek v prípade poranenia bradaviek! Nech je to čokoľvek, ak máte pocit, že odsávanie bude prospešné pre vás a vaše dieťa, nie je dôvod to neskúsiť.

Odsávačky mlieka nielenže ponúkajú matkám množstvo vymožeností, ale môžu tiež pomôcť udržať produkciu materského mlieka. Vaše telo tvorí len také množstvo mlieka ako Vaše dieťa potrebuje. Keď odsávate, odsávačka napodobňuje satie dieťatka počas kŕmenia, teda telu tým dáva signály, že je potrebné vytvoriť viac mlieka! Odsávanie mlieka Vám navyše pomôže v starostlivosti o prsníky, pretože odvádza zvyšné materské mlieko, ktoré zostalo, čím sa minimalizuje riziko upchatia mliekovodov, ktoré môžu viesť k nepríjemným zápalom, ako je mastitída.

Silikónová odsávačka mlieka Haakaa Generácie 3 Vám pomáha odsávať silou nepretržitého odsávania, vďaka čomu môže mlieko tiecť priamo do odnímateľnej silikónovej fľaše! Je tichá, diskrétna a prenosná, takže je ideálna, keď potrebujete odsávať mlieko na cestách a aj doma. Okrem toho môžete viacúčelovo vymeniť prírubu odsávačky aj za iný vymeniteľný nástavec, akým je napríklad nadstavec na Sippy pohárik, antikolikový cumlík, nadstavec s lyžičkou na kŕmenie alebo tesniace disky určené na skladovanie mlieka.

 

Kedy môžem začať používať odsávačku mlieka?

Po pôrode môže trvať niekoľko dní, kým sa spustí laktácia materského mliečka . Do tejto doby budete odsávať kolostrum - husté, lepkavé, žlté „prvé mlieko“, ktoré poskytne základy pre vývoj vášho dieťaťa. Kolostrum sa kvôli hustejšej konzistencii odsáva tažšie ako materské mlieko a naraz z neho dostanete len niekoľko kvapiek. Ak vaše dieťa nemôžete počas prvých niekoľkých hodín dojčiť priamo, je najlepšie, ak mu kolostrum odsávate ručne. Je to dôležité, pretože to môže pomôcť v počiatočných fázach života ich dieťaťa produkovať viac materského mlieka!

TOP TIP: Naše silikónové zberače kolostra sú dokonalým netoxickým a ekologickým riešením na zber a kŕmenie odsatého mledziva pre vaše dieťa! Môžu byť použité prenatálne aj po narodení a môžu byť znova a znova použité na rôzne iné účely. Tieto krásky sú vyrobené výhradne zo silikónu lekárskej kvality a majú mäkký silikónový hrot, z ktorého sa môže novorodenec kŕmiť!


Ak ste sa rozhodli používať odsávačku mlieka na doplnenie k dojčeniu, odporúča sa počkať niekoľko týždňov po pôrode, než začnete odsávať. Je to preto, že v prvých niekoľkých týždňoch vy a vaše dieťata navzájom pracujete na vybudovaní zásoby materského mlieka a vytvorení rutiny na základe toho, ako často a koľko veľa papá. Ak vaše dieťa nemôžete dojčiť alebo sa rozhodnete výlučne odsávať, mali by ste odsať materské mlieko ihneď, ako to bude možné, aby ste si vytvorili čo najlepšie zásoby mlieka.

Kedy mám používať odsávačku mlieka?

Najvhodnejší čas pre mamičky je odsať materské mlieko pomocou odsávačky mlieka ihneď ráno. Je to preto, že hormóny produkujúce mlieko sa tvorili počas noci, keď ste spali! Počas zvyšku dňa je najlepšie odsávať mlieko 30 minút až 1 hodinu po kŕmení dieťatka. Ak mlieko odsajete tesne pred dojčením, môže ho mať dieťa pri kŕmení menej – preto sa odporúča po odsatí počkať s kŕmením dieťatka jednu hodinu. Odsávačku môžete použiť aj na zachytenie mlieka z druhého prsníka počas dojčenia, čo je niečo, čo sa mnohé mamičky rozhodnú robiť, pretože to zabráni strate tohto tekutého zlata.

Množstvo, ktoré každý deň odsajete a zachytíte, je u každej mamičky iné - každé telo je iné! Ak máte obavy, či vaše dieťa prijíma primeranú výživu, môžete sa obrátiť na laktačnú poradkyňu.

 

Ako môžem pri odsávaní odsať viac mlieka?

Medzi obľúbené tipy, ktoré vám pomôžu pri odsávaní odsať viac mlieka, patrí masáž prsníkov pred odsávaním aj počas neho. Prúdenie mlieka môžete stimulovať aj zahriatím prsníkov teplým obkladom, ako je flanel.

Oxytocín je dôležitý hormón, ktorý pomáha matkám stimulovať uvoľnenie mliečka. Na uvoľnenie oxytocínu je nevyhnutné, aby ste boli uvoľnení, a preto si na odsávanie mlieka nájdite miesto, kde je súkromie a pohodlie. Kontakt pokožky s pokožkou Vášho dieťatka môže tiež pomôcť uvoľniť oxytocín, takže pri odsávaní môžete mať dieťa pri sebe. Ak to nie je možné, môžete sa pokúsiť pozrieť na fotografiu alebo video svojho dieťatka alebo ovoňať kúsok jeho oblečenia, aby ste zvýšili hladinu oxytocínu.

Ako dlho by som mala odsávať mlieko?

Odsávanie by malo trvať asi pol hodiny alebo 2 až 5 minút po tom, čo vytiekla posledná kvapka mlieka. Odsávať je potrebné dovtedy, kým nie je váš prsník „prázdny“- to zabráni upchatiu mliekovodov, ktoré môžu spôsobiť bolestivé zhrudkovatenie prsníka a dokonca viesť aj k jeho zápalu.

Ako často mám odsávať materské mlieko?

Ak ste dojčiaca matka, mali by ste sa snažiť odsávať mlieko 8 až 10 krát denne. Na zbieranie väčších objemov mlieka nemusíte predlžovať čas medzi sedeniami, pretože to spôsobuje, že je potom ťažšie vyprázdniť prsia. Počas prvých mesiacov je najlepšie vyhnúť sa viac ako 5-6 hodinám bez odsávania – bohužiaľ to znamená, že budete musieť odsávať mlieko pravdepodobne aj uprostred noci!

Keď odsávate v noci, snažte sa zobudiť prirodzene, nie spoliehať sa na nastavenie budíka. Odsajete tak viac mlieka ako by ste mali narušený spánok. 

 

Ako často mám čistiť odsávačku?

Odsávačku sterilizujte aspoň raz za deň. Sterilizovať naše odsávačky Haakaa je veľmi jednoduché – pretože sú vyrobené výhradne z potravinárskeho silikónu, môžete ich povariť vo vode 2-3 minúty. Pred uskladnením ich vždy dôkladne opláchnite a osušte.

Ako môžem skladovať odsaté mlieko a ako dlho vydrží?

Vaše materské mlieko môže byť uchovávané pri izbovej teplote až 4 hodiny, ale v chladnom prostredí vydrží ešte dlhšie. V chladničke vydrží až dva dni. Najlepšie je uchovávať ho v zadnej časti chladničky, kde je najchladnejšie. Do studeného odsatého mlieka by ste nemali pridávať čerstvé materské mlieko. Ak ich chcete skladovať spolu počkajte, kým nevychladne na rovnakú teplotu a potom čerstvé mliečko môžete doliať k studenému staršiemu mliečku.

TOP TIP: Na bezpečné uloženie mlieka v chladničke použite naše silikónové vrecká na mlieko a silikónové skladovacie nádoby Generácie 3 (160 ml). Každú novú dávku mliečka nezabudnite označiť aktuálnym dátumom, aby ste vedeli, do kedy ich máte použiť.

 Materské mlieko môžeťe aj zmraziť.  V mrazničke ho môlžete uchovávať 2 týždne alebo v oddelených častiach mrazničky na 2 až 6 mesiacov. Dokonca ho môžete dať do hlbokého mrazu až na jeden rok! Vaše mlieko sa môže zmraziť a po rozmrazení je ako čerstvé.

Na mrazenie Vám odporúčame používať náš podnos na detskú výživu a materské mlieko určený na zmrazovanie mlieka bezpečným spôsobom. Náš 100% potravinársky silikón zaisťuje, že sa do vášho tekutého zlata nedostanú žiadne škodlivé chemikálie, a je neuveriteľne jednoduché dostať z neho mrazené kocky von! Naše mraziace podnosy môžete potom aj naďalej používať na výrobu zdravých  pochúťok pre svoje dieťa, keď povyrastie a začne príjmať pevnú potravu.

Ako môžem zahriať vychladené materské mlieko z chladničky a rozmraziť mrazené materské mlieko?

Ak chcete zohriať materské mlieko z chladničky, nalejte ho do fľašky, s ktorou budete dieťatko kŕmiť a vložte ju do pohára, džbánu alebo misky s teplou vodou, aby sa zohrialo na telesnú teplotu. Následne otestujte či nie je mlieko príliš horúce, vytlačením niekoľkých kvapiek na vnútornú stranu zápästia.

Ak chcete rozmraziť zmrazené materské mlieko, uchovávajte ho v chladničke alebo ho vložte do nádoby s teplou vodou, kým sa nerozmrazí, a potom ho zohrejte na telesnú teplotu. Nepoužívajte mikrovlnnú rúru na zahrievanie materského mlieka, pretože sa môže prehriať a môžu sa tým zničiť dôležité a prospešné vlastnosti mlieka. Môže dôjsť aj k nerovnomernému ohrevu Vášho mlieka, čím sa stane pre Vaše dieťa nebezpečným. Po jeho zahriatí je potrebné spotrebovať všetko zohriaté mliečko ihneď a zvyšky mliečka zlikvidovať a opakovane nepoužívať. 

Materstvo môže byť neuveriteľne stresujúce obdobie s množstvom vecí, na ktoré treba myslieť a pamätať si ich! Rozumieme tomu, pretože sme si touto cestou prešli sami, ale vieme aj to, ako prospešné je to pre dieťatko a mamičku. Našťastie, odovzdaním našich tipov a trikov pri odsávaní Vám môžeme pomôcť uľahčiť vám to, aby ste sa mohli sústrediť na čas strávený so svojim drobčekom a minimalizovali stres.

Všetko najlepšie, mamičky! 

Novinky z nášho blogu

Dostáva moje bábätko dostatok mlieka?
30.05.2022 Dojčenie
Dostáva moje bábätko dostatok mlieka?
Toto je častá otázka čerstvých mamičiek a rodičov po narodení bábätka. "Pre čerstvú, dojčiacu mamičku, môže byť mätúce vedieť a pochopiť, koľko mlieč... čítať celé
Všetko, čo potrebujete vedieť o kolostre
17.11.2021 Dojčenie
Všetko, čo potrebujete vedieť o kolostre
Kolostrum je niečo magické a často sa mu hovorí „tekuté zlato“ – pretože má naozaj cenu zlata! čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk